תקן EMV בקופה ממוחשבת

בחודשים הקרובים ישראל תיישר קו עם רוב מדינות העולם, אשר בהן פועלות הקופות הממוחשבות בחנויות ובעסקים השונים בהתאם לתקן EMV.

קופה רושמת בעסקים

הימצאותה של קופה ממוחשבת בכל עסק היא הבסיסי לפעילות העסקית שלו. השימוש בקופה מתוחכמת עושה סדר בכל מה שקורה בו. לכל הפריטים הנמכרים בחנות זו יש ברקוד ובמשרד האחורי מעדכנים את העלות של כל אחד מהפריטים. כאשר מתבצעת מכירה, הסורק קולט את הברקוד ומיד הערך הכספי של המוצר מוקלד באופן אוטומטי והפריט יורד מהמלאי שלו בחנות.

פרטי הסחורה שמגיעה לחנות מוזרמים למערך המידע, כמו כמות המוצרים, הערך של כל מוצר חדש, עדכון מבצעים ורווחיות.

בדרך זו הקופה הממוחשבת מעניקה שליטה רבה על רמות המלאי, המכירות, שעות העבודה של העובדים, פרוט של היקפי המכירות לאורך זמן ועוד. הלקוח חש ביטחון לרכוש במקום שבו הכול ממוחשב ומסודר ובעל העסק מרוצה מהעובדה שהוא שולט בכל רבדי הפעילות של העסק.

תקן EMV

מטרתו תקן (Europa MasterCard Visa) EMV היא לצמצם למינימום את רמת ההונאות ומעשי הרמאות הקיימים באמצעות כרטיסי אשראי. היום בעסקים רבים אין צורך להזדהות, קונים מוצרים, משלמים בכרטיס אשראי גנוב או מזויף ויוצאים עם הסחורה מהחנות.

בשיטה החדשה יהיה על הלקוח להקליד את הקוד הסודי שלו במסופון ורק לאחר שהמערכת מזהה שזהו הקוד הנכון, העסקה מאושרת. מדובר בקוד שהוא מקליד בכספומט, כאשר הוא מושך כספים. מי שאיבד את הקוד הסודי או אינו זוכר אותו, יכול לברר בחברת כרטיסי האשראי, או באפליקציה את הקוד הסודי.

כדי ליצור את ההתאמה הנדרשת, חברות כרטיסי האשראי מנפיקות בשנים האחרונות כרטיסי אשראי בעלי שבב אלקטרוני בלבד. המסופון קולט את השבב וכך אפשר לבצע את העסקה בפועל.

ההיערכות של בנק ישראל

בנק ישראל מחייב את כל העסקים לפעול בשיטה בין לאומית זו. עד החלת השיטה על פי לוח הזמנים שנקבע, במקרה של הונאה או מעשי מרמה, חברת כרטיסי האשראי מפצה את הלקוח. אך מרגע החלת החוק, האחריות עוברת לבעלי העסקים ומי שלא יתקין קופה רושמת אשר עומדת בתקן, או יחבר מסופון לקופה הקיימת שלו, האחריות במקרי הונאה או מרמה עוברת אליו והוא יהיה זה שיפצה את הלקוחות שיפגעו משימוש לא חוקי בכרטיס האשראי שלהם.

לוח הזמנים שעליו החליט בנק ישראל לביצוע הטמעה מלאה של תקן  EMVבארץ:

31.3.2020 - החל בתאריך זה הונפקו רק כרטיסים התומכים ב EMV ו - Less Contact.

30.11.2020 - כל עסקאות הסליקה שיתבצעו בבתי עסק גדולים אשר מחזור סליקות האשראי שלהם עלה על 100 מיליון בשנת 2019 , לא כולל תחנות ומשאבות דלק.

31.6.2021 - מתאריך זה יחויבו גם בתי עסק קטנים להשתמש בסליקה בעלת תקן EMV, לא כולל משאבות דלק.

31.6.2022 - אם כל המערכת תפעל כשורה, יחויב כל בעסק להשתמש בתקן EMV עבור כל העסקאות כולל משאבות דלק ועסקאות טלפוניות.

 

 

עסקאות טלפוניות

בתשלום לעסקים בעסקאות טלפוניות על הצרכנים להיות זהירים, לרכוש רק בעסקים מאובטחים על פי התקן הבין לאומי ולהעביר להם תשלום הכולל את פרטי האשראי והקוד המופיע בגב הכרטיס, כפי שקורה היום.

היערכות של בעלי העסקים לעידן החדש

בעלי העסקים נערכים לתקן EMV  על ידי הוספת מסוף לקופה הקיימת שלהם.

כיוון שמועד כניסתו של החוק החדש לתוקף מתקרב, מומלץ לבעלי העסקים לרכוש קופה רושמת בעלת